Bagasse Tableware Single-Station Spin Coater Precision Coating System for Food Packaging Samples
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | OSMANUV |
| Certification: | CE |
| Model Number: | OSM-XT-450T |
| Document: | CE-Single station spin caot...ne.pdf |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 set |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | WOOD PACKAGING |
| Delivery Time: | 30 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | Negotiation |
|
Detail Information |
|||
| Product Name: | Single-station Spin Coating Machine | Dimension(l*w*h): | Customized Size,700mm L*420mm W*1135mm H |
|---|---|---|---|
| Power: | 500W | Voltage: | 380V 50HZ |
| Weight: | Net Weight: 120 KG; Gross Weight: 130 KG | Driven Type: | Electric,Other,Mechanical |
| Warranty: | 1 Year,one Year,12 Months | Condition: | New |
| Highlight: | bagasse tableware spin coater,single-station precision coating system,pulp molding food packaging coater |
||
Product Description
This single-station spin coater is specifically designed for coating sample development of bagasse tableware and food packaging. It enables precise control of coating thickness and uniformity, making it ideal for R&D and small-batch production of eco-friendly disposable products.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | OSM-XT-450T |
| Max Sample Diameter | 380 mm (Customizable) |
| Rotation Speed | 100-1400 rpm (programmable) |
| Coating Uniformity | ±2% |
| Control | Touch screen with recipe storage |
| Power | 380V / 50Hz |
Coating process development for bagasse pulp tableware, food containers, and sustainable packaging samples.
- Customizable sample holding fixtures
- Customizable speed and acceleration profiles
- Customizable data logging functions
- High precision coating control
- Easy-to-clean design
- Compact and user-friendly
- Repeatable process results
- Online training and setup support
- 1-year warranty
- Process debugging assistance
- Compact foam-secured carton
- Air freight available
A: It's up to your product's size, internal surface roughness and structure complexity.




