Spot Uv Spray Coating Machine / Spot Uv Printing Machine 920mm Width 6M/Min
Product Details:
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | Osmanuv |
| Certification: | ISO9001 And CE |
| Model Number: | OSM-TZX-920GT |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Wooden Box |
| Delivery Time: | 35-45 Working days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | According to customer's demand |
|
Detail Information |
|||
| Features: | It Is Suitable For Various Wood, Plastic, Metal And Other Flat Coatings. The Surface Of The Paint Processed By This Machine Is Smooth, Full And No Color Difference. | Product Name: | Roll Coating Drying Line |
|---|---|---|---|
| Colour: | Computer White + Grass Green | Power: | 380v 50Hz |
| Material:: | The Shell Is Made Of 1.5mm Steel Plate By Bending And Welding, The Surface Is Treated With Liquid Paint, And The Support Wall Is Made Of 20cm Steel Plate (A3 Material) | Effective Width: | 920mm |
| Highlight: | 920mm spray Coating Machine,6M/Min Spray Coating Machine,920mm Spot Uv Printing Machine |
||
Product Description
Spot UV Spray Coating Machine / Spot UV Printing Machine 920mm Width 6M/Min
Gantry Suction Cup Automatic Loading Machine
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Gantry automatic loading machine |
| Model | OSM-SLJ-XZ920A |
| Dimensions | 3000mm long x 1100mm wide x 1980mm high (According to actual size) |
| Scope of Application | Calcium silicate board, glass magnesium board, cement fiber board, board furniture, door board, medium fiber board, particle board and other boards |
| Power Part | Driven by Yaskawa servo motor. Chain wheel and chain connected by key connection. Linear guide automatically lubricated. |
| Control Electrical Parts | Chint control electrical appliances, Taiwan Delta frequency converters, Omron travel switches and photoelectric switches, Yaskawa servo controller and PLC |
| Pneumatic Components | All pneumatic components adopt Airtac brand |
| Running Speed | Speed range: 1-3 sheets/min, conveying speed: 1-6M/min |
Equipped with Japanese Omron PLC program control system for precise vacuum suction plate control with dust removal nozzle beside each suction cup. Features imported linear guides for smooth operation and digital parameter display.
2.5m PVC Conveyor
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | PVC conveyor |
| Model | OSM-PV-920 type |
| Features | Suitable for panel furniture, calcium silicate board, solid wood composite floor, flat board crafts, bamboo and wood curtains |
| Mechanical Dimensions | 2500mm long × 1220mm wide × 850mm high (Customizable) |
| Power Supply | 220V, 50HZ, three-phase five-wire system |
| Material | 1.5mm cold-rolled plates, surface painted, with adjusting foot cups |
| Conveyor Belt | Green 3.0mm PVC belt, width: 920mm |
Fixed Thickness Sanding Machine
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Fixed thickness sanding machine |
| Model | OSM-DHSG-920 |
| Features | Steel plate bending parts welding, heavy weight, stable operation, annealed treatment for long-term stability |
| Conveying Characteristics | Imported stepless speed regulator, imported seamless endless belt, air-pressure floating rollers |
| Sanding Roller | Eccentric structure, sensor for sanding belt tracking, correction walking control device |
| Conveyor Belt | Imported strong conveyor belt with 5.3mm thickness |
1.5m Dust Removal Machine
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Dust removal machine |
| Model | OSM-FC-920 type |
| Features | Automatically removes dust from sanded plates, improves coating quality |
| Mechanical Dimensions | 1500mm long × 1650mm wide × 1300mm high |
| Effective Working Size | Width: 920mm; Thickness: 3-80mm; Length: 300mm (shortest) |
| Pressure Roller | Diameter: ¢60mm, length 950mm |
| Medium Pressure Fan Power | 0.55kw×2 units |
Full Precision Double Roll Coating Machine
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Full-precision double-roll coating machine (positive and negative roller) |
| Model | OSM-GT-920Ⅱ |
| Features | Suitable for wood, plastic, metal flat coatings. Produces smooth, full surface with no color difference |
| Mechanical Dimensions | 1800mm long × 1900mm wide × 1520mm high |
| Effective Working Size | Width: 920mm; Thickness: 3-80mm; Length: 300mm (shortest) |
| Coating Part | Double-group roll coating system with steel roller and silicone wheel, independent lifting |
| Coating Roller | Diameter: ¢250mm, length: 1070mm, high-quality Japanese silica gel |
2.5m Centering Conveyor
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Roller conveyor |
| Model | OSM-GL-920W |
| Features | Suitable for panel furniture, calcium silicate board, solid wood composite floor, flat board crafts |
| Mechanical Dimensions | 2500mm long × 1220mm wide × 850mm high (Customizable) |
| Power Supply | 220V |
10m Infrared Dryer
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | 10m infrared dryer |
| Model | OSM-IR-920 |
| Specifications | 10000mm long × 1250mm wide × 1400mm high |
| Material | A3 board outer shell with insulation cotton |
| Lamp | Taiwanese quartz heating tube |
| Effective Leveling Width | 920mm |
| Control System | Taiwan Delta frequency converter, speed: 5-20 meters per minute, BKC thermostat: normal temperature -100℃ adjustable |
Laminating Machine
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Laminating machine |
| Model | 920-FMJ-Ⅰ |
| Features | Post-treatment for flat surface coatings, applies protective layer to prevent damage during transportation |
| Effective Working Width | 0-920 mm |
| Effective Conveying Thickness | 2-80 mm |
| Minimum Conveying Length | 300 mm, conveying speed: 5-20 m/min |
Frequently Asked Questions
Q: Are you trading company or manufacturer?
A: We are a manufacturer with foreign trade independent import and export rights. Our factory is located in Guangdong, China.
Q: How can I know your machine has good quality?
A: Firstly, we will test your samples on our machines and provide video documentation. Factory visits are available. Our products are widely used in China, Southeast Asia, South America, and Europe.
Q: What certifications do you have?
A: Fully compliant with GMP & ISO standards and our products have passed CE certification for exporting.
Q: What is your Quality Warranty?
A: One year warranty; Lifelong Maintenance and Technical Support.
Want to Know more details about this product






